Hector and Hummingbird recenzja książki dla dzieci

W górach Peru, niedźwiedź Hector i malutki Koliber są najlepszymi przyjaciółmi. Maleńki ptaszek ma bardzo dużo energii i uwielbia krążyć wokół swojego najlepszego kumpla  niedźwiedzia. Nic w tym złego, za wyjątkiem tego, że czasami Hector chciałby po prostu trochę spokoju, a Hummingbird nie przestaje mówić: „Hej, Hector! Czy to jabłko budyniowe? Uwielbiam jabłka budyniowe! Zjem to! O nie! Zjem to! ? Hec-torrr! ”

Czasami zwykłe drapanie się po plecach w pojedynkę byłoby idealne, ale Koliberek kopiuje przyjaciela nieustannie komentując: „Hej, Hektorze! Drapiesz się? Też zamierzam drapać!…”

A drzemka? Zapomnij o tym! Kolibry zawsze ma coś do opowiedzenia i nigdy nie daje zasnąć zmęczonemu misiowi

Pewnego dnia Hector nie może już tego znieść – ryczy „Arrgh !!”. „ Zostaw mnie w spokoju! ” – i wybiera się do lasu, by znaleźć ciszę i spokój.

Wybuch Hektora jest niespodzianką dla Kolibra. Musi dowiedzieć się, co jest nie tak, bie zupełnie nie rozumie złości misia, więc podąża za Hektorem do dżungli. „ Przestań mnie śledzić! ”, Mówi Hector, ale koliber skrada się i nie przestaje śledzić kolegi. Zza liści i pni drzew ptak obserwuje swojego przyjaciela.

Gdy Hector zagłębia się coraz głębiej w las, odczuwa nieznane emocje, a także niepokój. Być może jest po prostu głodny, myśli Hector. Zrywa jabłko budyniowe, aby zaspokoić głód. Owoc smakuje wyśmienicie, ale Hector czuje się zabawnie, a nawet dziwnie  jedząc samemu. Wyobraża sobie, jak bardzo kolibrowi smakowałaby jabłko.

Następnie Hector znajduje drzewo, które znakomicie nadaje się do drapania jego pleców, ale i wtedy czuje się samotnie. Gdy dżungla staje się ciemna, Hector znajduje gałąź, na której zamierza się zdrzemnąć. Nocne powietrze jest pełne dziwnych odgłosów, a Hector jest trochę przestraszony. „ Chciałbym, żeby koliberek tu był ”, wzdycha Hector. „ Mógłby opowiedzieć mi historię ”.

Podsłuchujący rozmyślania niedźwiedzia koliber z entuzjazmem powiedział: „Historia? Tak! Czemu nie powiedziałeś od razu! Uwielbiam opowiadać historie! Pewnego razu… ”Tym razem Hector nie ryczy ani nie ucieka. Woła: „Koliber! Jesteś tu! Tęskniłem za tobą! ”. Hummingbird przyznaje, że również tęsknił za Hektorem i że tak naprawdę był tam cały czas. „Tutaj cały czas?” mówi zaskoczony Hector. „Myślałem, że powiedziałem ci, żebyś za mną nie szedł!”

„Ale dlaczego?” Pyta Koliber. Tym razem Hector uczciwie wyznaje. „ Ponieważ nigdy nie przestajesz mówić!  I zawsze mnie kopiujesz! ” Koliber powoli zaczyna wszystko rozumieć. Wyjaśnia, że ​​jest przyjazny. I uwielbia pomysły Hektora. „Och” mówi Hector. „ Naprawdę? ” Następnie Hector wpada na świetny pomysł. Pyta Kolibra, czy potrafi naśladować go naprawdę, naprawdę cicho. „oczywiście!” odpowiada. I robi to  – na swój sposób….: „Hej, Hector? To jest fajne, prawda? Jesteśmy naprawdę bardzo cicho, prawda? Uwielbiam być cicho, prawda?? Hec-torrr?

Hector and Hummingbird książka dla wszystkich

Nicholas John Frith z humorem demaskuje dręczące elementy prawdziwej przyjaźni z jego ujmującym i inspirującym połączeniem spokojnego niedźwiedzia i energicznego kolibra. Chociaż najlepsi przyjaciele uwielbiają spędzać czas razem, mają ze sobą wiele wspólnego, dzielą się również chwilami frustracji, nieporozumień i irytacji. Poprzez Hectora i Kolibra Frith ujawnia, co się dzieje, gdy w przyjaźni pojawia się brak komunikacji i narastają urazy. Czytelnicy zobaczą, że prawdziwa przyjaźń polega zarówno na uczciwym dialogu, jak i na akceptowaniu ludzi takimi, jakimi są.

Szata graficzna książki, dżungla zabarwiona  w stylu vintage w kolorze aqua, różowym, zielonym, brązowym i czarnym na białym tle, nadaje historii świeży, odważny urok, podkreślając emocjonalne reakcje bohaterów w celu uzyskania maksymalnego efektu. Gdy dzień zamienia się w noc, Hector – po tym, jak wybuchł zirytowany – zdaje sobie sprawę, że tęskni za swoim przyjacielem, a ponadto tęskni za tym, co denerwowało go w związku z kolibrem. Wyrażenie smutku i samotności, zachwyt nad ponownym zobaczeniem Kolibra, a następnie zamieszanie w związku z tym, dlaczego Koliber jest tam na pierwszym miejscu, mogą doprowadzić dzieci do zrozumienia, że ​​nawet najlepsi przyjaciele mogą się różnić.

Książka Hector i Hummingbird oferuje dzieciom zarówno zabawne, jak i pouczające chwile z dwiema uroczymi postaciami, które dzieci zapamiętają na długo.. To świetny dodatek do biblioteki rodzinnej.

Similar Posts