Jakich błędów unikać podczas czytania dzieciom książek po angielsku?

Małe dzieci chętnie próbują i uczą się nowych rzeczy. Kilkulatki są ciekawe świata i chętne do jego poznawania. Niestety, mogą się również szybko zniechęcić do nowej aktywności, jeśli okaże się ona nudna, niezrozumiała lub powoduje negatywne emocje. Te zasady odnoszą się m.in. do czytania książek po angielsku dla dzieci. Jeśli książeczki po angielsku okażą się dla malucha ciekawe, a ich czytanie będzie kojarzyło mu się z fajną zabawą i miłym czasem spędzanym z rodzicem, po pewnym czasie samo zacznie dopominać się o nowe pozycje i prosić, by mama lub tata czytali im częściej. Jeżeli jednak przez jakiś niefortunny błąd zniechęcimy dziecko do czytania po angielsku, możemy mieć później trudności, by namówić malucha do kontaktu z anglojęzyczną książką, a nawet do samej nauki angielskiego! Warto więc poznać zawczasu najczęstsze błędy popełniane podczas czytania dzieciom książek po angielsku i starać się ich wystrzegać. Jakich błędów należy unikać?

Krytykowanie i pouczanie

Cel czytania dzieciom książek po angielsku jest nieco inny dla rodziców i dzieci. Rodzice chcieliby nauczyć dzieci nowych słówek po angielsku i wprowadzić odrobinę angielskiej gramatyki (np. nauczyć malucha budowania prostych zdań). Dzieci nie myślą w takich kategoriach. Dla nich czytanie książek po angielsku ma służyć przede wszystkim zabawie i spędzeniu trochę czasu z rodzicem, który na co dzień jest zabiegany i często nie może poświęcić tego czasu zbyt wiele. Ze względu na tę odmienność potrzeb, mama lub tata może zacząć traktowaćczytanie dziecku jak zwykłą lekcję angielskiego, podczas której należy nie tylko skupić się na przekazaniu wiedzy, ale także na poprawianiu błędów. Choć utrwalanie u dziecka nieprawidłowych wzorców (np. niepoprawnej wymowy) poprzez całkowite lekceważenie błędów nie przyniesie dobrych skutków, nie należy również nieustannie go poprawiać i wytykać wszystkich językowych potknięć. Malec może odczytać to jako krytykę i zacząć kojarzyć czytanie książek po angielsku z nieprzyjemnymi emocjami. Jeśli dziecko popełni błąd, który twoim zdaniem wymaga skorygowania, postaraj się zrobić to delikatnie i z wyczuciem.

Zmuszanie dziecka do czytania na siłę

Jako rodzic zauważyłeś już pewnie, że im bardziej naciskasz na dziecko w jakiejś kwestii, tym bardziej uparte się staje. Nikt nie lubi być do niczego zmuszany i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli twoje dziecko stale odmawia wspólnego czytania książeczek po angielsku, postaraj się znaleźć przyczynę. Najprostszym sposobem na jej znalezienie jest zapytanie samego (nie)zainteresowanego. Być może tematyka książek go nie interesuje. Przyczyna może leżeć także w zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie językowym wybranych bajek. Dziecko może również czuć presję z twojej strony (nawet jeśli nigdy bezpośrednio nie naciskałeś/aś na efekty), by nauczyć się więcej, niż w rzeczywistości jest w stanie. Spróbuj zlokalizować problem i poszukaj jakiegoś rozwiązania, a może okazać się, że dziecko zacznie samo prosić o poczytanie anglojęzycznej książki.

Tłumaczenie słówek

„Jak można nie tłumaczyć słówek podczas czytania po angielsku?” – taka myśl może pojawić się w głowie niejednego rodzica. Takie myślenie wiąże się z przyzwyczajeniem związanym z tradycyjnymi metodami nauki języka obcego stosowanymi w szkołach i na kursach dla dorosłych. Jednakże w przypadku nauczania małych dzieci wykorzystywane są metody, które pozwalają na przyswojenie obcego języka w podobny sposób, jak przyswoiliśmy język ojczysty. Znaczenie słów i wyrażeń poznawaliśmy z kontekstu. Czytanie dzieciom książek po angielskupowinno więc wyglądać podobnie jak czytanie książek po polsku. Jeśli dziecko czegoś nie rozumie, postarajmy się przekazać mu znaczenie, nakierowując malucha na rozwiązanie np. wykorzystując przedstawione obok tekstu ilustracje.

Czytanie dziecku książek po angielsku może początkowo stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli pierwszy raz stykamy się z taką metodą nauki języka obcego. Jeśli jednak nauczymy się, jak uniknąć opisanych powyżej błędów, czytanie po angielsku może okazać się świetną zabawą i dostarczyć mnóstwo frajdy dla obu stron – dla dziecka i dla rodzica.

Podobne wpisy