Prezent dla 3 latka

Jaki prezent dla 3 latka?

Trzecie urodziny dziecka to czas kiedy wybierany prezent dopasowujemy do zainteresowań dziecka, które w tym okresie swojego życia zaczyna dokonywać coraz bardziej przemyślanych wyborów. Trzylatek jest bardziej świadomy otaczającego go świata i zaczyna  rozpoznawać swoje rozwijające się pasje. Dlatego przy wyborze prezentu warto kierować się naszymi obserwacjami i zaopatrzyć dziecko w to, co zainteresuje go najbardziej. Jeśli nie macie żadnego pomysłu, bo wydaje się Wam,że macie już wszystko, a rodzina, znajomi pytają Was co kupić Waszemu maluchowi, poproście o książkę. Jeśli dziecko pasjonuje się dinozaurami poproście o książkę o dinozaurach, jeśli autami – o pojazdach.

Jako mama wiem, że wszystkie dzieci w tym wieku są zasypywane prezentami od dziadków, cioci, znajomych nawet bez okazji. Często są to zabawki, które się powielają lub tak zwane „ na jeden raz”, które po rozpakowaniu cieszą dziecko przez kilka minut, a potem zupełnie go nie interesują. Dlatego my osobiście nie chcąc mieć w domu niepotrzebnej tony plastiku zawsze prosimy o książki. Jeszcze nigdy nasza córka nie rozpakowała książki i nie odłożyła jej na bok bez żadnego zainteresowania, wręcz przeciwnie. Każda książka jest dokładnie obejrzana, nie raz po kilka razy z rzędu. Oczywiście każde dziecko jest inne i aby zaszczepić w nim miłość do książek najlepiej zacząć od samego początku, ale nie od dziś wiemy że naprawdę warto.

Nasza córka usłyszała pierwszą czytaną bajkę mając 3 dni, od tego momentu nigdy nie zasnęła bez książki. Czytamy w języku polskim i angielskim i nie możemy się nadziwić jak taki malutki, trzylatek potrafi chłonąć tyle wiedzy, zapamiętywać tyle słów, które potem używa na co dzień.

Jak przekonać dziecko do książek?

Często słyszę od innych rodziców,że dzieci nie chcą spędzać czasu z książką, wolą klocki, lalki, pojazdy.

Szczególnie trzylatki, które mają już swoje zdanie i trudno je do czegoś przekonać. Warto wtedy pomyśleć o książeczkach, które angażują dziecko np. z  otwieranymi okienkami, fragmentami do przesuwania paluszkiem czy z  mięciutkimi lub szorstkimi elementami. Te ostatnie, sensoryczne są polecane również dla młodszych dzieci, ale w wieku 3 lat możemy wykorzystać takie książki np. do nauki słówek po angielsku. Jest to z pewnością bardziej atrakcyjna forma nauki niż przy użyciu zwykłego ilustrowanego słownika.

Trzylatki mają mnóstwo pytań, dlatego dobrym pomysłem jest również wspólne omawianie książek, opowiadanie o ilustracjach, porównywanie. Im więcej czasu spędzimy na wspólnym czytaniu, tym bardziej kształtujemy nawyk czytania, a tym zdobywania wiedzy na całe życie.

Język angielski dla trzylatka.

Jako nauczyciel języka angielskiego wiem, że im wcześniej rozpoczniemy przygodę z językiem obcym tym lepiej. Na swoich zajęciach z trzylatkami nie wyobrażam sobie lekcji bez użycia książki. Dzieciaki je naprawdę uwielbiają i nie raz rodzice ze zdziwieniem patrzą jak ich dziecko potrafi słuchać i skupić się podczas czytania książki. Na zajęcia wybieram głównie pozycje, w których dzieci mogą brać czynny udział w ‘czytaniu’ książki. Przesunięcie paluszkiem, czy dotykanie elementów sensorycznych powoduje,że dzieci traktują czytanie książki jak zabawę co wywołuje wiele radości. Przecież nie od dziś wiadomo,że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty.  

Dlatego zachęcam wszystkich rodziców do zaopatrzenia się w tego typu książki jako prezent dla 3 latka, które angażują małe dzieci co sprawia,że dzieci zaprzyjaźniają się z książką i co raz częściej po nie sięgają.

Podsumowując, szukając prezentu dla trzylatka pomyślmy o czymś co wpłynie na rozwój dziecka, które szczególnie w tym wieku zaczyna chłonąć wiedzę jak gąbka. Książki są inwestycją na całe życie, rozbudzają w dzieciach ciekawość świata, uczą myślenia. Książeczki sensoryczne są świetnym narzędziem do nauki języków obcych, a te np. z okienkami poprawiają koncentrację. Dlatego jeśli ktoś spyta Cię co kupić Twojemu dziecku po prostu poproś o książkę.

Propozycje książek jako prezent dla 3 latków:

1. Amazing Animals Big and Small: A First Book of Opposites

To bardzo ciekawa książka przedstawia dzieciom świat przeciwieństw.  Dzięki swoim klapkom i elementom do przesuwania paluszkiem, książka jest bardzo atrakcyjna zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Połączenie jasnych zdjęć i uroczych ilustracji czyni tę książkę bardzo atrakcyjną. Dzieci poznają koncepcję przeciwieństw, bawiąc się i przy okazji  zdobywając wiedzę.

2. Five Little Speckled Frogs

W tej uroczej książce sensorycznej małe nakrapiane, silikonowe żabki znikają z każdej strony. Najpierw jest ich pięć potem cztery , potem trzy.. Wspaniała metoda nauki odliczania od  5 – 1. Gdzie podziewają się małe żabki? Małe rączki zrobią wszystko,żeby je odnaleźć.

3.Trace and Lift: 123

Trace i Lift 123 to również książka promująca naukę liczenia oraz rozpoznawania liczb od 1 do 10. Na każdej stronie znajduje się numer ze specjalnymi wycięciami dla małych paluszków oraz klapką do podniesienia. Strzałki przy cyfrach instruują dziecko, w którym kierunku powinno przesuwać paluszek, co bardzo ułatwia poznawanie liczb. Kolorowe klapki do otwierania przyciągają ciekawe rączki i zachęcają do interakcji z książką.

4. Don’t You Dare Brush My Hair!

Ta zabawna książka sensoryczna w ciekawy sposób pomoże w nauce słówek. Długa grzywka na okładce, którą aż chce się poczesać sprawi,że każdy będzie ciekawy co ciekawego znajduje się w środku.  A znajdziemy tam wiele ciekawych przedmiotów, bo mała dziewczynka uwielbia wkładać sobie we włosy wszystko co ma pod ręką . Znajdziecie tam i brokuły i słodkości, a nawet małe zwierzaki. Uparta dziewczynka nie pozwala nikomu rozczesać jej niespotykanej, rozczochranej fryzury, aż pewnego dnia dochodzi do wniosku,że robale które znajduje we włosach zaczynają jej przeszkadzać i w końcu zmienia zdanie.

Na każdej stronie znajdują się inne elementy sensoryczne, które z pewnością zainteresują małe rączki. Prosta rymowanka i ukryte we włosach przedmioty mogą posłużyć do zabawy w wyszukiwanie i  nazywanie ich.

5. My Awesome Animal Book

Ta niesamowita książka jest zupełnie inna niż wszystkie książki o zwierzętach. Jak to możliwe? Każda strona jest wycięta w kształcie innego zwierzątka, co czyni ją naprawdę oryginalną. Znajdziecie w niej również zabawne fakty i proste pytania oraz przepiękne ilustracje, które z pewnością umilą naukę o zwierzętach. A dla miłośników dinozaurów w serii znajdziecie również My Awesome Dinosaur Book, która wypełniona jest pięknymi ilustracjami dinozaurów.

6. Slide and find Animals

Ta zabawna interaktywna książeczka zawiera różne zwierzęta, słowa i przedmioty, odpowiadające każdej literze w alfabecie. Łatwe manewrowanie kolorowymi częściami przesuwanymi sprawi, że nawet małe rączki będą pomocne przy tworzeniu opowieści, czyniąc naukę doskonałą zabawą. Książka jest skonstruowana w taki sposób aby dziecko mogło odgadywać co jest pod klapką i przy okazji uczyć się alfabetu.

Idealna książka do wspólnej zabawy  rodzica z  dzieckiem i do nauki liter po angielsku.

7. My first book of colours.

Dzięki pięknym fotografiom i specjalnym przezroczysto-kolorowym szybkom, dzięki którym można zobaczyć jaki kolor powstanie przy nałożeniu np. żółtej szybki na czerwoną. Ta książeczka stanowi świetne wprowadzenie do nauki kolorów po angielsku dla dzieci!

Każda strona tej oryginalnej  książki ma inny kolor. Poprzez obracanie przezroczystych kolorowych stron ze specjalnymi okienkami dzieci mogą zobaczyć, jak kolory mieszają się, tworząc inne barwy. W  książeczce znajduje się też mnóstwo słów do nauki języka angielskiego posegregowanych poszczególnymi kolorami.

8. Little Spider’s Shapes

Ta niesamowita seria książek edukacyjnych ucząca dzieci kształtów, kolorów, liczb i alfabetu.  Pajączek nauczy Was figur geometrycznych podczas tkania swojej sieci w coraz to nowych kształtach.

Na każdej stronie znajdziecie figury takie jak  kółka, gwiazdki, kwadraty ze specjalnymi wycięciami dla małych paluszków oraz okienka do otwierania. Co się pod nimi kryje? Czy pajączek ukrył pod nimi coś szczególnego?

Przyjemny i prosty  rymowany tekst oraz piękne ilustracje znanego Stuarta Lyncha z pewnością zapewnią czytelników mnóstwo zabawy.

9. How to Charm a Llama

Jeśli Wasze dziecko nie przepada za książkami, ta książka z pewnością to zmieni.

Ta sensoryczna książeczka z cekinami, w której główną bohaterką jest  lama, jest  przezabawną  książką dla  dzieci.  Napisana w formie rymowanki, opisującej jak poprawnie oczarować lamę!

Dzieci będą zachwycone zabawą pięknie mieniącymi się dwukierunkowymi cekinami , które przepięknie zmieniają kolory na każdej stronie.

10. Never Feed a Shark – Felt Cased

Ta niesamowita, interaktywna książka, wypełnioną zabawnymi postaciami dzikich zwierząt. Dzieci będą zachwycone czytaniem rymowanki, w której strażnik wyjaśnia, dlaczego nie powinieneś karmić tych zwierząt.  Każde zwierzę ma ogromne otwarte usta i filcowe zęby, więc jak tu ich nie karmić? Przecież same się o to proszą.

Dzięki przejrzystym ilustracjom i zabawnym rymom ta dotykowa książka oferuje wiele radości małym dzieciom, angażując jej i stymulując ich wyobraźnie.

Similar Posts