Z nutką nostalgii – Bajki do nauki języka angielskiego z naszego dzieciństwa
Bajki do nauki języka angielskiego
O tym, jak ważna jest nauka języków obcych już od najmłodszych lat, wiemy od dawna. Prowadzono na ten temat wiele badań naukowych, które wskazują, że przynosi ona najmłodszym mnóstwo korzyści. Z tego względu zaczęto szukać metod, które pomogą dzieciom w przyswajaniu języków obcych. Metody miały być nie tylko skuteczne, ale również interesujące dla najmłodszych. Dość naturalne wydawało się wykorzystanie bajek animowanych, które wśród dzieci robiły (i nadal robią!) prawdziwą furorę. Dlaczego nie wykorzystać ich walorów rozrywkowych do nauki języków obcych np. angielskiego? Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! W tym artykule opiszemy bajki z naszego dzieciństwa, które często służyły nam i naszym rówieśnikom do nauki angielskiego. Tekst pozwoli wielu dorosłym przenieść się na chwilę pamięcią do beztroskich lat dzieciństwa, a może także znaleźć „nowe stare” materiały do nauki dla swojego dziecka.
Muzzy in Gondoland
Brytyjska stacja telewizyjna BBC stworzyła w 1986 r. serial animowany dla dzieci, którego celem było nauczaniejęzyka angielskiego jako drugiego języka. Ciekawa, zabawna historyjka o przygodach przyjaznego zielonego przybysza z kosmosu, żywiącego się zegarkami (tytułowego Muzzy’ego) i mieszkańców królestwa Gondolandu (m.in. króla, królowej, księżniczki i zakochanego w księżniczce ogrodnika) zapewniała dzieciom mnóstwo frajdy, przemycając jednocześnie nowe słówka i frazy z języka angielskiego. Częste powtórzenia umożliwiały dzieciom łatwiejsze ich zapamiętanie. Co więcej, forma ich przedstawienia była bardzo naturalna i nie tworzyła wrażenia sztuczności, typowego dla wielu form powtórek. Seria odniosła tak duży sukces, że opracowano ją także w innych wersjach językowych: francuskiej, hiszpańskiej, chińskiej, włoskiej, niemieckiej i koreańskiej. Na współczesnych dzieciach prosta do bólu kreska nie robi już większego wrażenia, ale sama historia wciąż może je zainteresować. Odcinki serialu o Muzzy’m można znaleźć dzisiaj na YouTube. Jeśli szukasz czegoś bardziej „współczesnego”, możesz zajrzeć na stronę https://www.muzzybbc.com , gdzie znajdziesz odświeżone wydanie kursu (niestety w wersji płatnej).
The Sesame Street po angielsku (Ulica Sezamkowa)
Ulica Sezamkowa po angielsku nie jest ani typową bajką animowaną (występują w niej kukiełki), ani programem przeznaczonym oficjalnie do nauki angielskiego jako języka obcego (choć jest to program o charakterze niewątpliwie edukacyjnym). Mimo to uważamy, że warto

umieścić ją w tym zestawieniu. Dlaczego? Choć wielu z nas dorosłych oglądało Ulicę Sezamkową w telewizji w polskiej wersji językowej, to dostęp do oryginalnej amerykańskiej wersji nie jest trudny. Sam program w wersji oryginalnej doskonale nadaje się do nauki angielskiego dla dzieci. Co więcej, oprócz zapewnienia kontaktu z językiem angielskim wprowadza elementy wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych. Program cieszył się ogromną popularnością po rozpoczęciu emisji w 1969 r. i nadawany jest do dzisiaj. Nowe odcinki Ulicy Sezamkowej po angielsku można obejrzeć na oficjalnym kanale programu na YouTube.
Magic English
Formuła kursu językowego Magic English opiera się na wykorzystaniu popularnych bajek Disneya. Dzieci mogły poćwiczyć angielski, powtarzając za ulubionymi bohaterami, śpiewając i rozwiązując zagadki. Początkowo wydawany był w formie kaset video, a następnie płyt DVD. Dziś filmy z kursu dostępne są na YouTube.
TOP 5 klasycznych bajek
# 1: Kopciuszek
„Kopciuszek” to jedna z najpopularniejszych bajek dla dzieci. Dawno , dawno temu była sobie biedna, pracowita dziewczyna ze złotym sercem i nikczemną macochą, która nie pozwoliła jej pójść na wymarzony bal. Na szczęście pojawiła się dobra wróżka, która pomogła dziewczynce i wyprawiła ją na bal. Tam choć nie miała za dużo czasu, przeżyła piękne chwile z księciem, który wyśledził ją za pomocą jednego zgubionego szklanego pantofla … i ta historia przetrwała przez tysiące lat, zdobywając serca, gdziekolwiek się pojawiła. Chociaż nasza wersja „Kopciuszka” została stworzona przez XVII-wiecznego francuskiego pisarza Charlesa Perraulta, według dobrze szanowanego portalu naukowego Sur La Lune Fairy Tales, na świecie może być aż 1500 tradycyjnych wersji tej opowieści, w tym „ Dziewczyna z różanymi czerwonymi kapciami ”ze starożytnego Egiptu oraz chińska wersja z IX wieku z przed naszej ery, która może wyjaśnić fascynację opowieści małymi stopami.
Ta ponadczasowa historia, która zdobywa ponad dwa razy więcej miłośników niż jakakolwiek inna opowieść, zainspirowała niezliczone współczesne opowieści, w tym kultową kreskówkę Walta Disneya z 1950 r., Przebój Pretty Woman, powieść i film Ella Enchanted, oraz wiele innych. Niektórzy nawet widzieli znaną bajkę wokół zaręczyn Meghan Markle z księciem Harrym. Okazuje się więc, że fakty dotyczące postaci Disneya są dość zaskakujące.
#2: Piękna I Bestia
Żadna fabuła nie może być bardziej romantyczna niż ta: życzliwa i cnotliwa Piękna oferuje się jako zakładniczka, aby uwolnić ojca z zamku przerażającej Bestii. Kiedy zakochuje się w Bestii pomimo jego zewnętrznego wyglądu, zły czar pryska i bestia przekształca się w przystojnego Księcia. Kto z nas nie czuł się niegodny kochanka, ale pragnął, aby nasza wewnętrzna wartość została rozpoznana? Kto nie marzył o miłości romantycznej z mocą odkupienia i przemiany? Nic dziwnego, że „Beauty and the Beast”, pierwotnie francuska historia, to druga najczęściej oczytana bajka dla dzieci.
Ze wszystkich wielu opowiadań naszym ulubionym jest prawdopodobnie surrealistyczna wersja francuskiego reżysera Jeana Cocteau z 1945 roku La Belle et la Bête, ale wersja Disneya jest z pewnością najbardziej rozpowszechniona (która z pewnością przyniosła największy dochód). Do tej pory Beauty and the Beast wystąpił jako kreskówka, musical na Broadwayu, album ze ścieżką dźwiękową, a ostatnio film akcji na żywo z Emmą Watson. Pojawia się również niezliczona ilość powiązanych przedmiotów, takich jak Pudełko z biżuterią Disneya „Zaczarowana róża”, księżniczki z różowymi prześcieradłami ozdobione mottem „Piękno jest w środku” i ozdobnie wycinane zaproszenia ślubne inspirowane B & B ze złotej folii o nazwie Shimmering Ceremony . Czy wiesz, że możesz nawet kupić suknie ślubne Disneya?
#3: Czerwony Kapturek
Choć historia prawdopodobnie miała być ostrzeżeniem dla dzieci, by słuchać się i kierować wskazówkami od mamy, zbuntowana postać Czerwonego Kapturka jest najnowocześniejszą z bajkowych bohaterek, których do tej pory poznaliśmy. W tej bajce dla dzieci Red wyrusza sama, aby odwiedzić babcię z ostrzeżeniem, aby nie schodzić z leśnej ścieżki – rada, którą natychmiast ignoruje, przyciągając uwagę mówiącego ludzkim głosem wilka, który postanawia zjeść jej babcie i potem podszyć się za staruszkę. To, co będzie dalej, zależy od tego, która wersję czytasz. W XVII-wiecznej francuskiej wersji napisanej przez Charlesa Perraulta Red zostaje pożarty przez wilka. Koniec. W innych wariantach w całej Europie, Ameryce Północnej, Chinach, Japonii i Ghanie w ostatniej chwili ratuje ją gajowy lub wilk dusi się na kapturze lub zjada zarówno babcię, jak i dziewczynkę, ale zostaje zmuszony do zwymiotowania ich i niczym na tym nie cierpi, kolejna wersja to taka, w której gajowy rozcina mu brzuch i wyciąga ofiary, a potem zaszywa w nim ciężkie kamienie.
Oczywiście odważna, niezależna Red nadal przyciąga fanów: XIX-wieczny angielski powieściopisarz Charles Dickens nazwał ją swoją „pierwszą miłością”, mówiąc o swoim dzieciństwie: „Czułbym, że gdybym mógł poślubić Little Red Riding Hood, byłaby to miłość idealna”. Spośród wielu ostatnich opowiadań na stronie i ekranie, naszym ulubionym jest film animowany Hoodwinked! z Anne Hathaway wyrażającą cudownie spokojną postawę Czerwonego Kapturka. Takie bajkowe opowieści świetne nadają się na filmy i programy.
#4: Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka na tle innych bajkowych bohaterek wypada raczej jako nieporadna sierotka Najbardziej aktywną rzeczą, jaką robi, to prowadzenie domu pełnego krasnoludków. Nigdy nie zemści się na złej królowej, która próbuje ją zabić za młodość i urodę, czeka na zamrożonego księcia w szklanej trumnie, jak to ujęli krytycy feministyczni, „przedmiot, który należy pokazać i pożądać … ideał patriarchatu kobieta, idealny kandydat na Królową. ” W eseju zatytułowanym „Moja macocha, ja” Garrison Keillor faktycznie podejrzewa księcia nekrofilii! Yikes! To nie brzmi jak jedna z najlepszych bajek dla dzieci.
Niezależnie od tego, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków była pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym Disneya, który wprowadził niezwykle udaną serię i stworzył wzór dla wszystkich, którzy pojawili się później, mówi się że udział pomocniczych zwierzątek niemal w każdej powieści Disneya był również zainspirowany Królewną Śnieżką. Był to także pierwszy filmowy soundtrack, jaki kiedykolwiek wydano osobno jako album. Co zaskakujące, „Królewna Śnieżka” ożywiła wyraźnie oryginalną wersje bracia Grimm, w której zła królowa rozkazuje, aby wyciąć serce Śnieżki i przynieść je na dowód w pudełku. Królowa Disneya uniknęła też śmiertelni kary z bajki polegającej na zmuszeniu jej do tańca w rozpalonych butach. Według Film Site „stworzenie filmu zajęło prawie cztery lata i kosztowało astronomiczną (wówczas) kwotę 1,7 miliona dolarów, a jego premiera została wydana w okresie Bożego Narodzenia 1937 roku”.
Od tego czasu widzieliśmy wiele wpływowych opowiadań filmowych: Królewna Śnieżka i Łowca, Mirror, Mirror, The Huntsman: Winter’s War oraz kilka dzieł literackich, w tym Snow, powieść graficzna z lat 30. XX wieku w Nowym Jorku. Jeśli kochasz Księżniczki Disneya, powinnaś zapoznać się z wszystkimi.
#5: Śpiąca Królewna
Jeśli uznasz, że Królewna Śnieżka jest irytująco pasywna, poznaj Śpiącą Królewnę, której główną pretekstem do sławy jest oczywiście jej stuletnia drzemka, dzięki klątwie niegodziwej wróżki, która nie jest zaproszona na chrzciny Królewny. Przez całe dzieciństwo wszyscy rozpieszczają młodą piękność, czasami znaną jako Briar Rose, ale w 16. urodziny los ją odnajduje i zapada w stuletni sen.
Śpiąca królewna może być jedną z najdalej idących bajek dla dzieci, ale także dalekosiężną; według znawców datuje się na „Volsunga Saga” z XIII-wiecznej Islandii, występuje w całej Europie, zwłaszcza we Francji, we Włoszech i w Niemczech, a nawet pojawia się w Nocach arabskich.
W 1890 r. Rosyjski kompozytor Czajkowski napisał partyturę muzyczną do ukochanego baletu Śpiąca Królewna, a później ludzie z Disneya pożyczyli część jego muzyki do wersji filmu animowanego z 1959 r. Produkcja Disneya „Sleeping Beauty” została okrzykniętą bogatą i z rozmachem, może być to jeden z powodów, dla których była to ostatnia bajka Disneya od 30 lat, dopóki Mała Syrenka nie pojwiła się na horyzoncie.
Jak na ironię, Disney osiągnął znacznie większy sukces z Maleficent w 2014 roku, który przypomina Śpiącą królewnę z perspektywy mściwej wróżki, granej wspaniale przez Angelinę Jolie. Jest też skandalicznie pikantna powieść dla dorosłych, The Claiming of Sleeping Beauty, autorstwa Anne Rice, piszącej jako A.N. Roquelaure, która bada inne sposoby, w jakie książę mógł obudzić młodą księżniczkę, i to, co mogło się stać później.