Zasady, którymi warto się kierować ucząc dzieci angielskiego
Nauczanie języka obcego to zajęcie bardzo wymagające, ale również dające dużo satysfakcji. Za każdym razem, kiedy widzimy, że osoba, którą uczyliśmy świetnie radzi sobie z językiem i robi szybkie postępy, pękamy z dumy. Nauczanie osób dorosłych różni się jednak znacznie od nauczania dzieci. Dorosły nie powie nam, że jest znudzony lub nie lubi przychodzić na zajęcia, a dziecko często powie to wprost i bez ogródek. Z drugiej strony dorosły nigdy nie okaże tak otwarcie entuzjazmu i zadowolenia z zajęć, jak zrobiłoby to dziecko. Nauczanie dzieci to nie tylko jeszcze większe wyzwanie niż nauczanie dorosłych, ale także dające nieporównywalnie więcej satysfakcji. Jakimi zasadami kierować się podczas prowadzenia zajęć dla dzieci, by mali kursanci przychodzili na nie chętnie i z uśmiechami na twarzach?
Zmieniaj aktywności odpowiednio często.
Małe dzieci mają ograniczoną zdolność koncentracji i utrzymania uwagi. Możemy się na to oburzać i próbować (bezskutecznie) zatrzymać ich uwagę na dłużej na jednym zadaniu albo możemy pogodzić się z tym, co naturalne i dostosować nasze tempo pracy oraz liczbę i rodzaj aktywności do dziecięcych potrzeb. Aby utrzymać uwagę i zainteresowanie dzieci, zmieniaj aktywności podczas zajęć. Jak często? To zależy od wieku dzieci (im młodsze, tym szybciej tracą zainteresowanie) i od ich reakcji. Staraj się uważnie obserwować zmiany poziomu zainteresowania uczniów. Monitorując na bieżąco zachowanie maluchów, możesz zauważyć pierwsze symptomy znudzenia, które sygnalizują, że warto przejść do kolejnego ćwiczenia lub zabawy językowej.
Stosuj różne pomoce dydaktyczne i rekwizyty.
Dzieci szybko nudzą się nie tylko aktywnościami językowymi, ale również wciąż powtarzającymi się rekwizytami. Oprócz znanych wszystkim anglistom kolorowych kart obrazkowych (flashcards), warto zastosować także inne materiały dydaktyczne. Książeczki po angielsku dla dzieci z bajkami z krajów anglosaskich, pacynki umożliwiające odegranie teatrzyku, czy nawet zwykłe codzienne przedmioty (np. przybory kuchenne) wprowadzają trochę świeżości i urozmaicenia do standardowych lekcji.
Wybieraj tematy interesujące dla dzieci.
Małe dzieci nie lubią trudnych, abstrakcyjnych tematów, których nie rozumieją nawet w języku ojczystym. Wolą uczyć się o tym, co znają: o codziennych czynnościach, zwierzętach, porach roku, czy świętach. Wybranie takiej przyziemnej tematyki to dobry pomysł nie tylko ze względu na zainteresowania dzieci, ale także dlatego, że zwiększa prawdopodobieństwo zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Wykorzystaj naturalną potrzebę ruchu u dzieci.
To prawda, że małe dzieci zwykle mają kłopoty, by spokojnie siedzieć w miejscu, ale wcale nie musi to oznaczać, że ciężko będzie czegokolwiek je nauczyć. Ich naturalną potrzebę ruchu można wykorzystać podczas nauki. Zabawy ruchowe takie jak pokazywanie części ciała podczas śpiewania piosenki lub poszukiwanie przedmiotów danego koloru w sali to świetna pomoc w utrwalaniu słownictwa bez konieczności pilnowania dzieci, by siedziały spokojnie w jednym miejscu.
Pogódź się z koniecznością dostosowywania swoich planów.
Czasami zobaczysz, że dzieci będą zmęczone, smutne i niechętne do zabawy (np. jeśli wcześniej spotkało je coś przykrego), a kiedy indziej podekscytowane i niezdolne do skupienia uwagi nawet na chwilę (np. przed świętami, których nie mogą się doczekać). Skoro ty jako osoba dorosła masz czasami trudności z koncentracją i wykonywaniem różnych zadań z powodu zmęczenia, zdenerwowania, czy problemów osobistych, nie dziw się dzieciom, które dopiero uczą się radzenia sobie z emocjami. Zamiast denerwować się, że nie jesteś w stanie zrealizować swojego planu na lekcję, wyluzuj i dostosuj swoje plany do nastroju dzieci. Być może nauczysz je tego dnia mniej angielskich słówek, ale pokażesz im, jak zachować czujność na potrzeby innych, co również jest ważną i cenną lekcją.